W czasie wycieczki po warszawskim Starym Mieście z perełkami dawnej architektury będziemy się spotykać niemal na każdym kroku. Gdzie szukać najpiękniejszych obiektów? Na Rynku Starego Miasta, otoczonym wspaniałymi kamienicami. Jedną z tych, które zasługują na szczególną uwagę, jest kamienica Wójtowska. Co warto wiedzieć na jej temat?
Kamienica Wójtowska (Rynek 19) to ciekawa budowla, obok której trudno jest przejść obojętnie. Kamienica ta może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, choć jej obecny wygląd jest zasługą przebudowy wykonanej w XIX wieku oraz powojennej odbudowy, którą przeprowadzono w 1953 roku pod kierunkiem Krystyny Kozłowskiej i Grzegorza Wdowickiego.
W swych dziejach kamienica ta spełniała wiele funkcji. Początkowo służyła jako siedziba sądu ławniczego i wójta dziedzicznego Starej Warszawy Piotra Pielgrzyma. Wzmianki z początku XVI wieku informują, że budowla ta była już własnością Wilków-Kałęckich – wójtów dziedzicznych. Do tego okresu w dziejach Warszawy nawiązuje obecna nazwa domu. W początkach XVIII wieku, kiedy wójt przeniósł się do ratusza, kamienica przy Rynku zaczęła spełniać inną rolę. Od 1811 roku stanowiła już własność prywatną, a na liście znanych właścicieli pojawiają się takie nazwiska, jak Jan Boroński, Anna Kren czy Majlich Berlinerblau.
Ostatnie prace związane z tą kamienicą przeprowadzone zostały w okresie międzywojennym. To wtedy kamienica Wójtowska wzbogaciła się o przyczółki i gzymsy nad oknami fasady. Dodatkowo kamienica została ozdobiona polichromią, którą wykonał Wacław Borowski. Do dziś jej elewację zdobią piękne alegorie Pokoju i Sprawiedliwości, które mają przypominać o roli, jaką budynek ten pełnił w dawnych czasach.
Kamienica Wójtowska to jeden z ciekawszych przykładów architektury, jakimi może się pochwalić Warszawa. Wycieczki po tym mieście będą dla każdego z nas wyjątkową lekcją sztuki i historii, a przewodniki turystyczne zachęcą nas do spaceru po najpiękniejszych zakątkach tego miasta. Takich skarbów, jak kamienica Wójtowska, jest tu przecież znacznie więcej.