Katedra św. Jana jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Warszawa, a jej potężna bryła zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie Starego Miasta. Warto jednak pamiętać, że wiele ciekawostek czeka nie tylko na powierzchni, ale i pod ziemią. Dlaczego w czasie wycieczki po starówce warto zajrzeć do podziemi katedry św. Jana?
Podziemia katedry św. Jana w Warszawie stały się miejscem spoczynku wielu znanych Polaków. W urządzonych tutaj kryptach można zobaczyć groby, mające przypominać nam o ludziach kościoła i kultury oraz o tych, którzy swą polityczną lub społeczną działalnością starali się wpływać na losy kraju. Jakie groby zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Jedna z najważniejszych krypt przypomina nam o Henryku Sienkiewiczu- pisarzy, znanym przede wszystkim z „Trylogii” oraz „Quo Vadis”. Intryguje też krypta, w której spoczywają prezydenci Polski z okresu międzywojennego. W tym miejscu można wspominać Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta RP, który zginął w zamachu zaledwie kilka dni po objęciu tego ważnego urzędu. Można tu również zobaczyć tablice przypominające o Ignacym Mościckim oraz Stanisławie Wojciechowskim. W krypcie z właściwym grobem prezydenta Mościckiego znalazł się też nagrobek Ignacego Jana Paderewskiego, którego prochy sprowadzono do kraju w 1992 roku. Można tu również zobaczyć grób i popiersie generała Kazimierza Sosnkowskiego – komendanta głównego ZWZ oraz Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943–1944.
W podziemiach katedry znalazło się też miejsce dla nagrobków mających przypominać o książętach mazowieckich. Można tu zobaczyć grób Janusza I Starszego oraz jego wnuka, Bolesława III. Ogromne wrażenie robi tu trumienka ze szczątkami Izabelli Wazówny – zmarłej w okresie dzieciństwa córki króla Władysława IV.
Katedra św. Jana stała się też miejscem spoczynku dla wielu zasłużonych ludzi kościoła. W krypcie arcybiskupów warszawskich umieszczono m. in. groby Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) oraz kardynała Józefa Glempa (1929-2013). Dawniej znajdował się tu jeszcze nagrobek Prymasa Wyszyńskiego, jednak został on z czasem przeniesiony do specjalnej kaplicy we wnętrzu katedry św. Jana.
Wizyta w podziemiach tej katedry będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. Krypty z grobami znanych Polaków mogą zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających, a możliwość ich zobaczenia stanie się jednocześnie wyjątkową lekcją historii.