Skip to content
wa-wa.pl

wa-wa.pl

Primary Menu
  • Strona główna
  • Styl życia
  • Turystyka
  • Zdrowie
  • Pozostałe
  • Newsy
  • O nas
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Pozostałe
  • Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach
  • Pozostałe

Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach

admin 22 maja 2023

W niniejszym artykule przedstawiona zostanie tematyka związana z podziałem majątku wspólnego małżonków. Dla jak najlepszego przybliżenia tej tematyki artykuł przyjął formę pytań i odpowiedzi. Zadane poniżej pytania są jednymi z najczęściej zadawanych pytań w kancelariach prawnych prowadzonych sprawy o podział majątku wspólnego małżonków.

Jak sąd dzieli majątek wspólny?

Zasadą jest, że majątek wspólny po rozwodzie powinien zostać podzielony na dwie równe części dla każdego z małżonków. Od zasady tej Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadził jednak pewne odstępstwo poprzez możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, pod warunkiem, że zaszły ważne powody uzasadniające taki nierówny podział oraz że małżonkowie nie przyczyniali się w czasie trwania małżeństwa w równym stopniu do powstania majątku wspólnego. Każda taka sytuacja będzie wnikliwie rozpatrywana przez sąd, a strona wnioskująca o ustalenie nierównych udziałów musi mieć świadomość, że aby uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie, musi przedstawić solidne dowody, które potwierdzą stawiane przez nią tezy. W tym kontekście warto od razu dodać, że przy ocenie stopnia przyczynienia się do powstania majątku wspólnego, sąd zobowiązany będzie do uwzględnienia nakładu osobistej pracy małżonka przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zatem wbrew obiegowym opiniom, że do powstania majątku wspólnego przyczynia się wyłącznie małżonek podejmujący pracę zarobkową, jednoznacznie należy wskazać, że małżonek, który pracuje wyłącznie w gospodarstwie domowym stron – jeżeli nie zachodzą żadne dodatkowe okoliczności uzasadniające inny sposób podziału majątku wspólnego – w równym stopniu przyczynia się do powstawania majątku wspólnego. Bez wątpienia natomiast okolicznościami, które będą przemawiały za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólny są m.in.: alkoholizm, narkomania, hazard, trwonienie majątku, zakupoholizm, itp.

Czy sąd może odmówić podziału majątku?

To pytanie pojawia się najczęściej, kiedy mamy do czynienie z kwestią podziału majątku wspólnego jeszcze na etapie postępowania w sprawie o rozwód. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przewidują bowiem możliwość podziału majątku wspólnego w trakcie postępowania rozwodowego, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie przyczynia się to do opóźnienia postępowania w sprawie o rozwód. Dodatkowo, żeby sąd przeprowadził podział w sprawie o rozwód, małżonkowie muszą być całkowicie zgodni co tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jak i co do wyceny poszczególnych składników tego majątku. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, to sąd z uwagi na ekonomikę postępowania rozwodowego, nie przeprowadzi na tym etapie podziału majątku.

Kto zostaje w domu po rozwodzie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niezwykle trudna, gdyż zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy ustalić, czy dana nieruchomość (dom, mieszkanie) znajduje się w majątku wspólnym małżonków czy też jest wyłączną własnością jednego z małżonków, jako należąca do jego majątku osobistego. Najczęstszymi sytuacjami, w których nieruchomość należeć będzie do majątku osobistego małżonka są: nieruchomość została przez niego nabyta jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego lub też została zakupiona za pieniądze pochodzące z darowizny albo została przez małżonka oddziedziczona.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy nieruchomość może zostać podzielona fizycznie pomiędzy oboje małżonków. Aby tak się stało sąd musi – w oparciu o opinię biegłego – nabrać przekonania, że w danym przypadku możliwe jest przeprowadzenie podziału nieruchomości w taki sposób żeby powstały dwie niezależne od siebie nieruchomości. Fizyczny podział domu wiązać się będzie z faktem, że byli współmałżonkowie będą swoimi sąsiadami, a nie każdemu takie sąsiedztwo odpowiada. Stąd też można zastanowić się nad sprzedażą swojej wydzielonej nieruchomości lub zgodzić się na przyznanie domu byłemu współmałżonkowi z obowiązkiem spłaty swojej części domu.

Oczywiście mogą zdarzyć się bardziej skomplikowane stany faktyczne, jak choćby zbudowanie domu za środki z majątku wspólnego na działce należącej do tylko jednego małżonka albo też zbudowanie domu na działce należącej do tylko jednego małżonka, ale za środki pochodzące z majątku osobistego drugiego małżonka. W takich sytuacjach najkorzystniej jest odwiedzić radcę prawnego, który po przeanalizowaniu sprawy, podpowie najlepsze rozwiązanie. Sprawy związane z podziałem majątku są bowiem dość skomplikowane i wymagające pod względem dowodowym.

Ile kosztuje rzeczoznawca przy podziale majątku?

Jeżeli strony nie są zgodne co do wyceny jednego lub więcej składników majątku wspólnego, to pewne jest, że sąd powoła w sprawie biegłego danej specjalności dla ustalenia wartości określonej rzeczy. Koszt biegłego lub biegłych w sprawie będzie zależał od tego, jakie składniki z majątku wspólnego należy wycenić i ile jest składników wymagających wyceny. Jeżeli składników jest kilka i są to różne rzeczy, jak np. firma, dom, samochody, dzieła sztuki, to niestety wartość każdego z tych składników będzie musiał oszacować inny biegły. Jest to uzasadnione faktem specjalizacji biegłych. Biegły będący ekspertem w dziedzinie motoryzacji, niekoniecznie musi znać się na metodach wyceny przedsiębiorstw czy nieruchomości. Stąd też jeżeli kilka składników majątku wspólnego wymaga wyceny, to w ramach kosztów postępowania podziałowego, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów kilku biegłych. Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, że koszty związane z poszczególnymi wycenami mogą się od siebie znacząco różnić. I tak np. wycena przedsiębiorstwa będzie znacznie droższa od wyceny samochodu. Ta pierwsza może się bowiem wahać pomiędzy kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych, a nawet więcej.

W postępowaniu o podział majątku, jeżeli sąd zdecyduje się na zlecenie opinii biegłego, to zobowiąże strony do złożenia zaliczki na poczet takiej opinii. Natomiast całość kosztów zostanie rozliczona w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

Co nie podlega podziałowi majątku po rozwodzie?

Podziałowi w postępowaniu o podział majątku po rozwodzie podlega majątek wspólny małżonków. To oznacza, że do podziału nie jest wliczany żaden z majątków osobistych małżonków. O przynależności poszczególnych składników majątkowych do majątku osobistego wprost stanowi art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. I tak do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Ponadto, w ramach postępowania o podział majątku wspólnego każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Każdy z małżonków może także żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły one wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Jak szybko podzielić majątek?

Jeżeli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału, to najszybciej załatwią sprawę u notariusza. Należy jednak mieć na uwadze, że szybciej z reguły będzie także oznaczało drożej, notariusz pobierze bowiem należną mu taksę w zależności od wartości majątku wspólnego małżonków, którą to jeszcze będzie trzeba powiększyć o 23% podatku VAT.

Natomiast od sądowego wniosku o podział majątku pobierana jest opłata stała w kwocie 1000 zł, a jeżeli strony są zgodne co do sposobu podziału – 300 zł. Przy czym należy liczyć się z tym, że w sądzie trzeba będzie poczekać na rozpatrzenie wniosku. Niejednokrotnie jednak, z uwagi na wartość majątku podlegającego podziałowi, byli małżonkowie wolą jednak zaczekać na sądowy podział majątku.

Po więcej pytań i odpowiedzi zapraszamy na stronę Kancelarii Prawnej Szeffner Wspólnicy spółka cywilna: kancelaria-szeffner.pl

Continue Reading

Poprzedni: Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?

Zobacz także

Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?
  • Pozostałe

Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?

24 lutego 2023
Jakie fryzury noszą warszawiacy?
  • Pozostałe

Jakie fryzury noszą warszawiacy?

15 lutego 2023

Lista artykułów

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu
  • Zdrowie

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu

admin 5 czerwca 2023
Higienizacja zębów to nie tylko codzienna rutyna, ale klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. To właśnie dzięki...
Czytaj dalej
Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach

Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach

22 maja 2023
Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?

Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?

24 lutego 2023
Jakie fryzury noszą warszawiacy?

Jakie fryzury noszą warszawiacy?

15 lutego 2023
Must have na wegańskiej mapie Warszawy

Must have na wegańskiej mapie Warszawy

10 maja 2022

Styl życia

Must have na wegańskiej mapie Warszawy
  • Styl życia

Must have na wegańskiej mapie Warszawy

admin 10 maja 2022
Usługi kosmetyczne, kosmetyczki w Warszawie, co wybrać

Usługi kosmetyczne, kosmetyczki w Warszawie, co wybrać

9 maja 2022

Zdrowie

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu
  • Zdrowie

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu

admin 5 czerwca 2023
Faworyci do zwycięstwa w Ekstraklasie

Faworyci do zwycięstwa w Ekstraklasie

2 maja 2022

Pozostałe

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu
  • Zdrowie

Higienizacja zębów: klucz do zdrowego uśmiechu

5 czerwca 2023
Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach
  • Pozostałe

Podział majątku wspólnego po rozwodzie w pytaniach i odpowiedziach

22 maja 2023
Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?
  • Pozostałe

Krawężniki i obrzeża betonowe – co warto o nich wiedzieć?

24 lutego 2023
Jakie fryzury noszą warszawiacy?
  • Pozostałe

Jakie fryzury noszą warszawiacy?

15 lutego 2023
© WA-WA.pl